1. Co zyska Nauczyciel z tytułu przystąpienia do projektu?
Każdy Nauczyciel zgłaszający się do projektu bezpłatnie otrzymuje odtwarzacz Blu-ray oraz komplet innowacyjnych narzędzi edukacyjnych, z którymi może zapoznać się w zakładce "O projekcie".
2. Czy do projektu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski?
Tak. Jedynie etap testowania, który już się zakończył skierowany był dla szkół z 2 województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego. W obecnej chwili, do projektu mogą zgłaszać się szkoły ponadgimnazjalne z obszaru całego kraju.
3. Do kiedy trwa etap rekrutacji?
Etap rekrutacji kończy się wraz z zakończeniem projektu, to znaczy że zgłoszenia przyjmujemy do końca maja 2013 roku, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
4. Czy jak projekt się skończy, Nauczyciel musi oddać sprzęt i narzędzia?
Nie, po projekcie sprzet i narzędzia przechodzą na własność szkoły. Nauczyciel nadal może je wykorzystywać w swojej pracowni fizycznej.
5. Częścią produktu jest innowacyjny program nauczania. Co jeśli Nauczyciel zgłosił już wybrany przez siebie program nauczania, a Uczniowie kupili podręczniki- czy muszą z nich teraz zrezygnować?
Absolutnie nie. Nasz innowacyjny program nauczania nie może zastąpić programu nauczania, który realizuje nauczyciel. Jest jedynie dodatkiem do tego programu oraz dodatkiem do całego poduktu, jego zadaniem jest wspomaganie pracy nauczyciela. Tak samo w przypadku Poradnika dla Nauczyciela i Poradnika dla Ucznia, nie mogą one zastąpić tradycyjnych podręczników, które wykorzystują Uczniowie. Są jedynie dodatkowymi narzędziami dydaktycznymi.
6. Jakie są obowiązki Nauczyciela wynikające z udziału w projekcie?
W związku z tym, że upowszechnianie produktu jest już ostatnim etapem projektu, Nauczyciel nie ma zbyt wiele obowiązków. Musi jedynie zgłosić Szkołę i Uczniów do projektu, oraz zgłosić do Kuratorium innowację pedagogiczną, czyli (to co w pkt. 5), że do programu nauczania który realizuje, dodatkowo wprowadza innowację pedagogiczną. Może to zrobić w dowolnej chwili, nawet w trakcie trwającego już roku szkolnego.
7. Czy warto zgłaszać się jeszcze do projektu, skoro już się kończy?
Tak, ponieważ projekt kończy się dla nas, nie dla Nauczycieli fizyki. Oznacza to że w dniu zakończania projektu (koniec maja 2013) kończy się możliwość darmowego otrzymania odtwarzacza i pełnej wersji produktu przez szkoły. Nawet jeśli Nauczyciel zgłosi się do projektu w ostatniej chwili przed jego zakończeniem i tak otrzymuje pełen komplet narzędzi, które przechodzą na własność szkoły i mogą być wykorzytywane dożywotnio, nie zważając na zakończenie projektu.
8. Co jeśli Nauczyciel nie prowadzi klas z rozszerzoną fizyką, czy jest sens żeby się zgłaszał?
Tak, ponieważ celem projektu jest właśnie zachęcenie młodzieży do fizyki. Pokazanie młodym ludziom, że fizyka wcale nie jest taka straszna i trudna. Dzięki filmom i grom Nauczyciel bez wychodzenia z klasy pokaże im, że jest to dziedzina nauki towarzysząca nam w wielu dziedzinach życia. Gier wideo jest aż 118, cechuje je zróżnicowane przeznaczenie i poziom trudności. Innowacyjne narzedzia uatrakcyjnią nielubiane lekcje fizyki.